شماره مطلب: 11854

اقتصاد مقاومتی مهمترین راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی

در حال حاضر سه راهکار برای برون­ رفت از مشکلات اقتصادی است که دو راهکار اول، القای دشمن وبرخی عوامل و رسانه های غربگرا است و راهکار سوم نظر رهبر معظم انقلاب و کارشناسان دلسوز و انقلابی است.

بسم ا... الرحمن الرحیم

عنایت دارید که جنگ اقتصادی دشمنان به ویژه آمریکای جنایتکار علیه ملت ما و همچنین مشکلات اقتصادی کشور، یک واقعیت انکارناپذیر است و همان گونه که امام خامنه ای حفظه الله در سخنرانی حرم رضوی علیه السلام فرمودند، در حال حاضر سه راهکار برای برون­رفت از این مشکلات متصور است که دو راهکار اول، القای دشمن و برخی عوامل و رسانه های غربگرا است و راهکار سوم نظر رهبر معظم انقلاب و کارشناسان دلسوز و انقلابی است. این سه راهکار عبارتند از:

اول: تسلیم شدن در برابر خواست دشمن و دست­ کشیدن و منصرف­شدن از آرمانها و دستاوردهای انقلاب اسلامی

دوم: پذیرش آثار جنگ اقتصادی دشمن و تحمل مشکلات

سوم: عمل و اقدام مسئولان و مردم بر اساس اقتصاد مقاومتی

با توجه به آنچه گفته شد، به نظر شما «چرا دو راه اول اشتباه و اقتصاد مقاومتی تنها راه درست مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و حل مشکلات اقتصادی کشور است؟»

مطالب زیر جمع بندی تالار گفتمان بسیج فرهنگیان با موضوع اقتصاد مقاومتی مورخه 1395/1/26می باشد.

چرا برای حل مشکلات اقتصادی، تسلیم خواست آمریکا شدن اشتباه است؟

از نگاه ملی گرایانه و ایران دوستانه، این کار با عقل سلیم همخوانی ندارد. بر اساس آیه"لن یجعل الله الکافرین علی المسلمین سبیلا" خداوند تسلط کافران بر مسلمانان را بر نمی تابد و یک مسلمان واقعی هرگز این ننگ را نمی پذیرد. تجربه برجام می گوید: ای ایرانی عاقل! گول آمریکا را نخور و به او امید مبند و به وعده اش اطمینان نکن، مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی شود. تسلیم شدن، با هدف و فلسفه وجودی انقلاب اسلامی- دست یابی به استقلال ایران و آزادی ملت - منافات دارد. در صورت تسلیم، آنچه را که تا کنون با جان فشانی و خون دل خوردن های زیاد به دست آورده ایم از دست خواهیم داد و مسلمانان و مظلومانی که از انقلاب اسلامی الگو گرفته و به پا خواسته اند تا در برابر زورگویان بایستند، نا امید و دلسرد می شوند و دیگر انقلاب اسلامی در جهان الگو نخواهد بود. این کار، دقیقا همان چیزی است که دشمن انتظارش را می کشد؛ چهار دهه نقشه کشیده و هزینه کرده است تا ملت ایران بگویند: ما نمی توانیم، و این یعنی ذلت ابدی. تسلیم خواست دشمن شدن، به از دست دادن عزت ملی و پذیرش بردگی نوین می انجامد و با غیرت دینی و ملی ما مغایر است. در این صورت، اقتصاد ایران به بیگانه وابسته می شود و مثل زمان پهلوی هرطور که خواستند و بر اساس منافع خودشان نه منافع ملی، با ما رفتار می کنند، در واقع، زمینه ساز «کاپیتولاسیون 2» است و با این کار، تغییر هویت نظام اسلامی آغاز می شود زیرا با شعار هيهات منا الذله سالار شهیدان و با شعار نه شرقي نه غربي که در قانون اساسی پذیرفته ایم منافات دارد. تسلیم خواست دشمن شدن یعنی؛ پاگذاشتن بر خون هزاران شهید، یعنی حراج ناموس مملکت اسلامی. این کار یعنی افتادن در گرداب مشکلات که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان را فرا گرفته، «تسلیم» اولین گام بدبختی آنان بوده است.

دوم: چرا صرف تحمل - بدون اقدام - تحریم اقتصادی دشمن یک اشتباه است؟

ملت تا یک حدی می توانند مشکلات را تحمل کنند بالاخره از مشکلات خسته و ناراضی می شوند و آنگاه ممکن است حاضر به تسلیم شوند. وقتی به تدریج عامل بسیار مهم"امید" از مسئولین و مردم رخت بربست، زمینه شکست، که دشمن انتظارش را می کشد فراهم می شود. این راه، موجب درجا زدن و رکود و توقف کار و تلاش و پیشرفت در کشور می شود. ما در شرایط شعب ابيطالب که نیستیم تا تحمل تحریم به عنوان تنها راه گذار از مشكلات باشد، زیرا با داشتن منابع بزرگ خدادادی، مردم و جوانان برومند و بازار داخلی و منطقه ای و تجربه موفقیتهای بعد از انقلاب اسلامی، در شرایط بدر و خیبر قرار داریم. این ملت با مدیریت ایرانی-اسلامی، در هشت سال جنگ تحميلي با كمترين امكانات در مقابل دنياي استكبار ايستادگي کرد، بدون اتكا به شرق و غرب به بازسازي كشور پرداخت، با تکیه بر جوانانش به فناوري هسته اي، نانو، موشك هاي بالستيك، صنایع دفاعی، پرتاب ماهواره و ... دست يافت و در تولید علم جزو برترين كشور هاي جهان شد؛ آیا شايسته چنين مردم و چنين كشوري این است كه دست روي دست گذاشته و مشكلات را به تماشا بنشیند؟! این ملت ثابت كرد هر آنچه را اراده كند؛ با توکل به خدای متعال و با تکیه بر توان خود به آن دست می یابد.

سوم: چرا اقتصاد مقاومتی تنها راه درست مقابله با جنگ اقتصادی دشمن و حل مشکلات اقتصادی کشور است؟

الف- موقعیت ژئوپلتیک ایران: با توجه به موقعیت ایران که همیشه مورد طمع و تاخت و تاز بیگانگان بوده است، تنها راه حل مسائل اقتصادی و بهترین راه تأمین منافع ملی، داشتن یک سیستم اقتصادی قدرتمند، بومی و غیروابسته است که فقط با اقتصاد مقاومتی محقق می شود.

ب- فرهنگ اسلامی- ایرانی: اقتصاد مقاومتی با اصول اسلامی و فرهنگی بومی ما همخوانی دارد. عزت مداری ایرانیان را تأمین و ما را از حوزه تأثیر سیاستهای استکباری دور می نماید و موجب تحقق يكي از آرمان هاي انقلاب اسلامي یعنی استقلال خواهی و عدم وابستگي به شرق و غرب می شود. اقتصاد مقاومتی ضمن تقویت فرهنگ بومی، راه نفوذ فرهنگ بیگانه از طریق واردات کالاهای ضدفرهنگی را سد نموده و در مقابل، به همراه صادرات کالاهای با کیفیت ایرانی، موجب صدور فرهنگ ما می شود.

اقتصاد مقاومتی زمینه مدیریت صحیح مصرف می شود. با اقتصاد مقاومتی، مردم به جای ثروت اندوزی که مذموم است به سمت تولید ثروت که ممدوح است سوق پیدا می کنند. اقتصاد مقاومتی باعث یک ارتقاء فرهنگی در بخشی از مردم ما می شود تا بیش از گذشته یقین کنند که با خودباوری و نگاه صحیح به داشته های خود و با توکل بر امدادهای الهی می شود بر مشکلات فائق آمد، نه با خودکم بینی و اتکاء و اعتماد به بیگانه؛ باورمان خواهد شد که مرغ همسایه غاز نیست. اقتصاد مقاومتی اخلاق و مکارم انسانی را در جامعه احیاء می کند و قوام می بخشد؛ روحیه تعاون و همکاری، نوع دوستی، احترام به حقوق دیگران، مناعت طبع، عزت نفس، کار و تلاش، قناعت و ساده زیستی، خستگی ناپذیری، کسب و درآمد حلال و ....

ج- شکوفایی سرمایه های ملی: تنها راه بهره گیری کامل از سرمایه های سرشار خدادادی ملی و منطقه ای ایران و شکوفا شدن استعدادهای بی نظیر مردم و جوانان برای رسیدن به پیشرفت تمدن ساز، اقتصاد مقاومتی است. با زمینه سازی اقتصاد مردمی، زمینه برای حضور موثر همه افراد در فعالیت های مولد اقتصادی فراهم می شود.

د- پیروزی آور و الگوبخش: اگر بتوانیم همه فعالیت‌های اقتصادی کشور را بر پایه اقتصاد مقاومتی بنا کنیم، بدون شک می‌توانیم در برابر دشمن استقامت کرده و از این معرکه هم مانند سایر عرصه‌ها سرافراز بیرون بیاییم. با اقتصاد مقاومتی نه تنها بر مشکلات فائق می آییم بلکه در عرصه های جهانی نیز، همانند امور دفاعی، الگوئی الهام بخش از نظام اقتصادی را عینیت خواهیم بخشید. فقط اقتصاد مقاومتی می تواند به مثابه یک تک اقتصادی پیروزمندانه، دشمن را در جنگ ناجوانمردانه اقتصادی به شکست کشانده و فکر دست اندازی به میهن ما را از سرش بیرون کند. با توجه به درون زا و برون گرا بودن اقتصاد مقاومتی باعث ارتقاء عزت و آبروی ایران و ایرانیان در میان ملل عالم می شود. با توجه به تجربه ای که از تقابل استکبار و طاغوت با اسلام و انقلاب اسلامی وجود دارد، هر وقت جبهه حق مقاومت کرده است، باطل مجبور به عقب نشینی و پذیرش شکست شده است. در جنگ اقتصادی هم راه شکست دشمن، اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی ما را به نقطه ای می رساند که نه تنها دشمن را خلع سلاح کرده و از تحریم و تهدیدهای او مصون می شویم، بلکه در آینده خواهیم توانست دشمنان را در عرصه اقتصادی،‌ همانند عرصه های دفاعی و علمی به چالش کشیده و شکستش دهیم.

ه- مطمئن و قابل اعتماد بودن: بر خلاف وعده های مبهم و غیرمطمئن غربیها، اقتصاد مقاومتی راهی روشن و مطمئن به سوی رفع نیازهای کشور و نوعی جهاد خودکفایی است که نمونه های موفق آن را در تأمین امنیت و توان دفاعی کشور عزیزمان داشته ایم. اقتصاد مقاومتی از افتادن کشور به هاضمه بی رحم اقتصاد جهانی پیشگیری می کند به گونه ای که نخواهد گذاشت تکانه های اقتصادی که نظام استکباری می سازد کشور را بلرزاند.

و- تأمین منافع و تقویت وحدت ملی: اقتصاد مقاومتی امید به کار و تلاش و تولید را در مردم و جوانان تقویت نموده و گسترش می دهد. با وجود منابع و ظرفیتهای اقتصادی ایران و در کنار پیشرفتهای علمی، می توانیم با کمترین هزینه بیشترین منافع را برای مردم و کشور استحصال کنیم. اقتصاد مقاومتی فرصت به کار بستن ایده های جدید نخبگان کشور در جهت پیشرفت همه جانبه کشور را فراهم می کند. اقتصاد مقاومتی با اشتغال زایی و رقابت سالمی که ایجاد می کند، موجب زوال واسطه گری مضر و باعث مهار فساد اقتصادی می شود. اقتصاد مقاومتی وابستگی ما به درآمد نفت را کم می کند، خام فروشی ذخایر خدادادی به تدریج متوقف می شود و منابع کشور پس از فرآوری با چندین برابر سود صادر می شود. اقتصاد مقاومتی اقتصاد بیمار ما را که میراث پهلوی و دوره استعمار است از دولتی بودن خارج کرده به دست مردم می سپارد.

ز- علم و فن آوری: با عنایت به دانش بنیان بودن اقتصاد مقاومتی، سبب ایجاد شور و نشاط علمی در مدارس، دانشگاهها و حوزه های علمیه و تولید علوم انسانی اسلامی-ایرانی خصوصا در زمینه های اقتصاد، مدیریت و روابط اجتماعی می شود. اقتصاد مقاومتی زمینه اتصال و ارتباط مراکز علمی-پژوهشی کشور با عرصه های صنعت، کشاوری، تجارت و ...  را فراهم می کند.

ح- راه برون رفت از مشکلات: معمولاً راه پیشرفت از درون یک سیستم می گذرد. نظامی که ارکان پیشرفت و اقتدار را در درون خود استوار نماید با فراز و فرود دیگران به چالش نخواهد افتاد؛ اقتصاد مقاومتی پیشرفت مقتدرانه متکی به خود است. سلامت بدن انسان با سلامت اعضا و جوارح او تضمین می شود و برای یک بیمار، چشم دوختن به سلامت و قدرت اعضای سایر انسان ها، بیهوده است؛ کاری که غربگرایان داخلی بدان «امید» دارند. با عمل به اقتصاد مقاومتی همه ی مشکلات اقتصادی کشور به مرور برطرف می شود؛ رفع بیکاری و رکود، مهار گرانی، بی اثرشدن تحریم و تهدیدهای دشمنان و ... ایجاد فرصتهای بسیاری برای کشور و استفاده از آن فرصتها.

مقالات

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.